Πολλές φορές, σε έναν αγώνα ποδοσφαίρου, ένας διαιτητής μπορεί να υποπέσει σε σφάλματα τα οποία πιθανόν να καθορίσουν και ένα αποτέλεσμα. Μια λάθος αποβολή, μια αυστηρή κόκκινη κάρτα και πολλά άλλα, έχουν κατά καιρούς στιγματίσει ποδοσφαιρικές αναμετρήσεις. Αυτό που έγινε όμως το 1972 στην Λεωφόρο είναι από τα πολύ σπάνια γεγονότα, τα οποία μπορεί να προκαλέσουν και γέλιο…\n

Το Γεγονός

\nΣτις 27 Σεπτεμβρίου του 1972 λοιπόν, ο ΠΑΟ αντιμετώπισε την ΤΣΣΚΑ Σόφιας για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών.(αξίζει να σημειωθεί ότι ο νικητής θα αντιμετώπιζε τον πρωταθλητή Ευρώπης Άγιαξ). Ο αγώνας ήταν η ρεβάνς του πρώτου αγώνα που έγινε στην Βουλγαρία και βρήκε νικήτρια την ΤΣΣΚΑ με 2-1. Ο ΠΑΟ ήταν πολύ ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκε με 2-0, αλλά η αδικαιολόγητη μαζική άμυνα που έπαιξε στο δεύτερο έδωσε την ευκαιρία στους Βούλγαρους να μειώσουν σε 2-1, σκορ που δεν άλλαξε ούτε στην παράταση.\n\nΤο ματς λοιπόν θα κρινόταν στην ρουλέτα των πέναλτι. Εκεί γράφτηκε η ιστορία. Με το σκορ να έχει διαμορφωθεί στο 3-2 υπέρ της ΤΣΣΚΑ Σόφιας ο Ρώσος διαιτητής του αγώνα Λιπάτοβ έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια και κατέγραψε στο φύλλο αγώνα την πρόκριση της βουλγαρικής ομάδας.Του είχε ξεφύγει όμως μια λεπτομέρεια…\n

Η Λεπτομέρεια

\nΗ ΤΣΣΚΑ είχε εκτελέσει 3 πέναλτι και ο ΠΑΟ 4, που σήμαινε βάσει μαθηματικών ότι αν οι Βούλγαροι έχαναν τα 2 επόμενα πέναλτι και σκόραρε ο ΠΑΟ το δικό του θα είχαμε σκορ ισόπαλο και θα συνεχιζόταν η διαδικασία. Αυτό το είχε αντιληφθεί πρώτος από όλους ο Πούσκας, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια και είπε στους παίκτες του:\n

Αφήστε τους να πανηγυρίζουν, να είστε σε ετοιμότητα γιατί το ματς θα επαναληφθεί

\nΚαι δικαιώθηκε…\n

Η Δικαίωση

\nΤην επόμενη μέρα, πριν ακόμα φύγει η αποστολή της ΤΣΣΚΑ, ο ΠΑΟ έστειλε με τηλεγράφημα ένσταση στην ΟΥΕΦΑ με το οποίο ζητούσε την επανάληψη του αγώνα. Οι Βούλγαροι έμειναν 2 μέρες παραπάνω στην Αθήνα, μέχρι να βγει η απόφαση της ΟΥΕΦΑ, ζητώντας μάλιστα να πληρωθούν και τα επιπλέον έξοδα διαμονής τους, κάτι που έγινε. Στην συνεδρίαση της ΟΥΕΦΑ που έγινε στην Ζυρίχη (τον ΠΑΟ εκπροσώπησαν ο πρόεδρός του Μιχάλης Κίτσιος και ο αντίστοιχος της ΕΠΟ Γιώργος Δέδες) υπήρχαν πολλές διαφωνίες με τον Ρώσο διαιτητή, ο οποίος επέμενε ότι οι δυο ομάδες χτύπησαν 4 πέναλτι ενώ ο παρατηρητής του αγώνα έλεγε ότι η ΤΣΣΚΑ είχε χτυπήσει 3…\n\nΤελικά, μετά από 10 ώρες συνεδριάσεων τέθηκε στον διαιτητή το ερώτημα που έλυσε το μυστήριο και ήταν το εξής:\n

Στα 4 πέναλτι των Βουλγάρων, από ποια μεριά έπεσε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ ;

\nΑπάντηση δεν πήραν ποτέ και έτσι η υπόθεση λύθηκε..Ο αγώνας επαναλήφθηκε άμεσα αλλά εκεί ο ΠΑΟ έκανε κακή εμφάνιση και έχασε με 2-0. Ήταν πάντως ένα από τα πιο περίεργα ποδοσφαιρικά γεγονότα που έχουν συμβεί ποτέ…\n\n