http://www.dailymotion.com/video/xrn1v8_greece-russia-1-0-uefa-euro-2012_sport\n\n \n\nΗ χτεσινή (πρώτη σε τελική φάση Μουντιάλ)  ”λευκή” ισοπαλία της Εθνικής μας με την Ιαπωνία ,ήταν μια από τις πιο γλυκιές στην ιστορία της, καθώς, πέρα από το γεγονός ότι επετεύχθη με 10 παίκτες για 50 λεπτά, έδωσε και ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση με νίκη επί της Ακτής Ελεφαντοστού και μη νίκη της Ιαπωνίας με τη Κολομβία… Ένα επιπλέον στοιχείο που ενισχύει αυτή την αισιοδοξία ,είναι ότι η Ελλάδα ,τα τελευταία χρόνια από το 2004 και μετά, καταφέρνει να κερδίζει όλα τα παιχνίδια τύπου ”do or die”(κερδίζεις ή επιστρέφεις στη πατρίδα) ,είτε σε προκριματικά ,είτε σε τελική φάση…Θυμηθείτε ,ενδεικτικά, τις 2 προκρίσεις σε Μουντιάλ μέσω αγώνων μπαράζ (για το Μουντιάλ του 2010 επί της Ουκρανίας και το 2014 επί της Ρουμανίας)… Αποκορύφωμα αποτέλεσε το EURO του 2012 όπου η Ελλάδα, έχοντας πέσει σε όμιλο με Τσεχία,Πολωνία και Ρωσία, έφτασε να διεκδικεί τη πρόκρισή της στην 8άδα με την τελευταία(φαβορί ομίλου και διοργάνωσης) ,θέλοντας μόνο και μόνο ΝΙΚΗ…Αυτή ήρθε με 1-0 (γκολ στο τέλος του α ημιχρόνου από την ”αιώνια” ψυχή της Ελλάδας ,Καραγκούνη) και απέδειξε πώς το ”έπος” του 2004 έδωσε (πέρα από ένα τίτλο) πολλά ”καντάρια” δύναμης και ψυχής που μπορούν να μας οδηγούν σε νέες επιτυχίες …