Πιθανόν μια από τις μεγαλύτερες ”αδικίες” στην ιστορία των μουντιάλ είναι η ήττα της Ουγγαρίας από τη Δυτική Γερμανία με 3-2 στη Βέρνη το 1954..Οι φοβεροί ”Μαγυάροι” έχοντας στη σύνθεσή τους ”ιερά τέρατα ” της μπάλας (ο ”συνταγματάρχης” Πούσκας ,o Τσίμπορ ,ο μεγάλος Χιντεγκούτι και άλλοι πολλοί) έχοντας ”διαλύσει” τους πάντες αντιμετώπισαν στο τελικό τη Δυτική Γερμανία την οποία είχαν ”φιλοδωρήσει” με 8 γκολ στο ματς του πρώτου γύρου(8-3).Στο 8ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-0 υπερ των Ούγγρων.Όμως στο β ημίχρονο και για ”ανεξήγητους” λόγους ήρθε η κατάρρευση των Μαγυάρων που ηττήθηκαν 3-2.Το ματς έμεινε στην ιστορία ως ένα απο τα πιο ”περίεργα” των μουντιάλ..(το 2003 έγινε και ταινία με τiτλο ”Το θαύμα της Βέρνης”)