https://www.youtube.com/watch?v=eRKBSxEW3Mw\n\nΤο 1978 το Μουντιάλ διοργανώθηκε στην Αργεντινή. Στον τελικό βρέθηκαν η Αργεντινή και η Ολλανδία. Η Αργεντινή, με τη δύναμη της έδρας αλλά και με μεγάλα αστέρια στις τάξεις της (Πασαρέλα, Κέμπες κ.α) επικράτησε με 3-1 επί των μαχητικών Ολλανδών, ανάμεσα στους οποίους υπήρχαν και κάποιοι από τον μεγάλο Άγιαξ της τριετίας 1971-73 (Χάαν,Ρέζεμπρικ κ.α), ομάδα που είχε πρωτοεφαρμόσει το “ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο”(11 παίκτες να αγωνίζονται σε όλες τις θέσεις). Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση καθώς το 90λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1. Όμως παράταση θα μπορούσε να μην είχε υπάρξει ποτέ αν στο 90′ το σουτ του Ρένζενμπρινκ δε κατέληγε στο αριστερό κάθετο δοκάρι (7ο λεπτό στο βίντεο). Ήταν μια φάση που θα μπορούσε να στέψει πρωταθλήτρια κόσμου την Ολλανδία και να “πάθει” η Αργεντινή μέσα στο σπίτι της ότι η “αιώνια” αντίπαλός της Βραζιλία 28 χρόνια πριν (δείτε το σχετικό αφιέρωμα του sportbrio.gr εδώ).Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ολλανδία δεν έχει κατακτήσει ποτέ Μουντιάλ ενώ έχασε και πριν 4 χρόνια(2010),στο τελικό στο Μουντιάλ της Ν.Αφρικής, από την Ισπανία στη παράταση (πάλι) με 1-0.\n\n